BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Екстремна десница после скоро четири деценије ушла у шпанкси парламент

30.04.2019. год.


Улазак екстремне десничарске партије Вокс у шпански парламент значи да ни Шпанија није више држава коју, за разлику од остатка Европе, заобилази све популарнији политички тренд „заокрета удесно“.


Екстремна десница је после скоро четири деценије ушла у парламент, са освојена 24 посланичка места, што је онолико колико су анкете и предвиђале.

Политички су се уздигли у децембру прошле године, кад је странка Вокс, коју води Сантијаго Абаскал, постала део коалиције у Андалузији након регионалних избора.

Међутим, себе не сматрају крајњом десницом већ само десницом, противници су независности Каталоније и великог прилива миграната.

Вокс ступа на политичку сцену и испуњава жеље за политичком променом која нуди нешто ново, рекао је за Си-Ен-Ен Хосе Игњацио Торебланка из Европског већа за међународне односе у Мадриду. Објаснио је како је њихова појава везана са кризом представничког састава који погађа целу Европу.

„Избори постају све емотивнији, игра се на осећања“, рекао је Торебланка.

Он је указао на сличне трендове у Италији, Француској и Великој Британији и констатовао да специфичности сваке од земаља одређују појављују ли се ови нови радикални политички пројекти с левице, деснице или независно од ових традиционалних подела.

Како се наводи, у случају Шпаније те специфичне околности односе се првенствено на захтеве за независност Каталоније, која је довела до окупљања око десничарских идеја о национализму, али и на тврде ставове о илегалној миграцији, пренео је Танјуг.

Торебланка је додао и да је Вокс „социјално конзервативна странка, али врло либерална у економском смислу“, за разлику од нпр. француског Националног фронта.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА